cica
09 مرداد 1401 - 09:30

وضعیت کرونا در میانه هشدار دهنده است

تبریز - ایرنا - معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری ویژه شهرستان میانه با اشاره به تغییر رنگ بندی کرونایی شهرستان از آبی به نارنجی؛ وضعیت را هشدار دهنده خواند و تاکید کرد: مردم باید از عادی انگاری خارج شوند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا مهدی مشایخی در جلسه ستاد مقابله با کرونا با اشاره به شیوع و آغاز پیک هفتم کرونا از کمیته اطلاع رسانی خواست تا بابهره گیری از ظرفیت رسانه های شهرستان، نسبت به آگاهی بخشی، فرهنگ سازی؛ تنویر افکار عمومی همچنین ایجاد شرایط روانی مناسب برای آگاهی لازم مردم از مخاطرات ویروس جدید کرونا و روند صعودی آن تاکید کرد.

وی همزمانی شیوع سویه  BA۵ با عزاداری ایام محرم را نیز یادآور شد و گفت: عزاداری های  دهه اول عاشورا و اربعین در صفر ترجیحاً باید در محیط باز انجام شده و سازمان تبلیغات اسلامی نیز باید برابر ابلاغیه و شیوه نامه جدید؛  چگونگی مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان را مورد رصد و نظارت قرار دهد.

وی اضافه کرد: به منظور استفاده از ظرفیت هیئت های مذهبی؛ دانشگاه علوم پزشکی با هماهنگی تبلیغات اسلامی باید نسبت به اعزام گروه های سیار جهت تزریق واکسن یادآور اقدام کرده و نسبت به مدیریت حداقلی در تجمع دسته های عزاداری نظارت جدی شود.

مشایخی تاکید کرد: استفاده از ماسک؛ لزوم فاصله گذاری اجتماعی و برگزاری مراسم عزاداری در فضاهای باز ضرورت دارد و همکاری ادارات از جمله صنعت؛ معدن و تجارت برای تامین ماسک و مواد ضدعفونی و بهداشتی ضروری است همچنین آموزش و پرورش نیز باید حیاط مدارس و دیگر فضاهای باز خود را به هیئت های حسینی اختصاص دهد.

رییس شبکه بهداشت و درمان میانه نیز در این جلسه با اشاره به افزایش تعداد مبتلایان و افراد علامت دار از دو هفته قبل در شهرستان این امر را آغازگر پیک هفتم در شهرستان عنوان و اضافه کرد: سویه جدیدی که با آن درگیر هستیم نوعی از امیکرون است که تهاجم آن از دلتا کمتر و از امیکرون بیشتر است همچنین سرایت پذیری آن نیز از امیکرون بالاتر است که امیدواریم با ادامه واکسیناسیون و رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم بتوانیم پیک هفتم را با کمترین موارد ابتلا و فوتی پشت سر بگذاریم.

دده خانی گفت: از ابتدای شیوع کرونا تا کنون ۸۴۳۸ مورد بستری؛ ۷۳۶۷ مورد ترخیص؛ ۳۵۹ مورد فوتی مثبت در شهرستان داشتیم و در سویه جدید تا کنون ۹ نفر در بیمارستان بستری شدند و خوشبختانه از اردیبهشت سال جاری فوتی نداشتیم.

وی از مثبت شدن تست‏ پی سی آر ۱۲ هزار و ۷۷۰ نفر با تحمیل بدهی ۶۰ میلیارد ریالی به شبکه بهداشت و درمان میانه خبرداد و افزود: خوشبختانه در امر واکسیناسیون با میانگین کشوری برابر هستیم و تا به حال ۷۴ درصد مردم شهرستان دُز اول، ۶۸ درصد دُز دوم، ۳۸ درصد دُز سوم و ۱/۷۴ درصد دُز یادآور را تزریق کرده اند که انتظار می‌رود افراد مسن و کسانی که دارای بیماری های زمینه ای هستند برای تزریق دُز یادآور به مراکز واکسیناسیون شهرستان مراجعه کنند.

رئیس تبلیغات اسلامی شهرستان هم با حضور در این جلسه گفت: با مسئولین هیئات حسینی جلسه ای جدید ترتیب خواهیم داد تا تمامی دستورالعمل های جدید و مصوب را به آنها ابلاغ کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین اردبیلی اضافه کرد: رعایت دستورالعمل های بهداشتی کرونایی و کنترل و نظارت بر اجرای آنها را افزایش خواهیم داد تا بتوانیم از پیک هفتم کرونا نیز با موفقیت هر چه تمام عبور کنیم.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 504003