cica
12 دی 1401 - 16:19

آغاز افتتاح واحدهای نهضت ملی مسکن از ماه آینده/ توافق با ۴ بانک برای تسریع در پرداخت تسهیلات

وزیر راه و شهرسازی از آغاز افتتاح واحدهای نهضت ملی مسکن از ماه آینده و توافق با ۴ بانک برای تسریع پرداخت تسهیلات این طرح خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مهرداد بذرپاش در جلسه با اعضای کمیسیون عمران مجلس اظهار کرد: تا امروز بیش از 24 هزار هکتار زمین برای اجرای قانون جهش تولید مسکن آماده شده است و اراضی حدود یک میلیون واحد مسکونی دیگر نیز آماده شده است که با روش های مختلف تحویل مردم می‌شود. وزارت راه و شهرسازی با شش سیاستی که در دستور کار دارد کار را پیگیری می‌کند.

وی افزود: بخشی از سیاست وزارت راه و شهرسازی، تولید مسکن در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت تا 50 هزار نفر جمعیت تحویل زمین با ارایه تسهیلات به مردم است که اینکار در حدود 300 شهر آغاز شده است و شهرهای جدید نیز به گردونه اضافه می‌شود. این سیاست قطعی دولت است که در یکسال آینده 500 هزار واحد زمین تحویل مردم برای ساخت مسکن خواهد شد.

وی تصریح کرد:‌ در حوزه بانکی عقب ماندگی‌های برای ارایه تسهیلات به اجرای طرح نهضت ملی مسکن وجود داشت و بانک‌ها به غیر از بانک مسکن همراهی مناسبی با اجرای طرح نهضت ملی مسکن نداشتند. در چند وقت گذشته توافقات مناسبی با چهار بانک دیگر انجام و تفاهم‌نامه‌ها امضا شد و هرکدام از بانک‌ها سهمی را برعهده گرفتند که امیدواریم بانک‌ها در اجرای این طرح نقش قابل قبول‌تری را نسبت به گذشته ایفا کنند.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از جهت‌گیری‌های وزارت راه و شهرسازی مربوط به جهت‌گیری‌های دولت در بافت‌های فرسوده است که با مکانیزم‌های تشویقی در حوزه شهرسازی کارهای خوبی انجام شده که به شهرداری‌ها نیز ابلاغ شد. با مکانیزم‌های تشویقی شهرسازانه، شاهد بودیم که با وجود کاهش صدور پروانه در شهرها اما در بافت های فرسوده شهر تهران بیش از 50 درصد رشد صدور پروانه داشتیم که این نشان می‌دهد این سیاست پاسخ داده است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: بنابراین هرچقدر بتوانیم در حوزه بافت‌های فرسوده با مکانیزم‌های تشویقی به نوسازی رونق بدهیم هم هدف تولید مسکن محقق می‌شود و هم با مشکلات زیربنایی و روبنایی که در بسیاری از شهرهای جدید با آن مواجه بودیم کمتر مواجه خواهیم بود.

بذرپاش تصریح کرد: در نشست با اعضای کمیسیون عمران مجلس توافق کردیم تا کمک کنند مکانیزیم‌های نظارتی آنها در اجرای قانون جهش تولید مسکن بیشتر از گذشته شود تا بتوانیم در چند ماه آتی خبرهای خوبی را در حوزه بافت‌های فرسوده به مردم ارایه بدهیم.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش که برنامه دولت برای احداث سالانه یک میلیون واحد مسکونی در دومین سال دولت چیست؟ گفت: تحویل زمین همراه با ارایه تسهیلات بانکی آغاز شده است. برای برخی از واحدهای مسکونی این طرح آماده شده است و از ماه ‌آینده فرآیند واگذاری واحدهای تکمیل شده به مردم و متقاضیان آغاز خواهد شد.

بذرپاش ادامه داد: در خصوص تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر که عدد قابل توجهی است و از صفر تا 92 درصد پیشرفت فیزیکی دارند برنامه تکمیل در دستور کار قرار گرفته است. بدین معنا در خصوص این واحدهای باقیمانده منابع مالی از مردم اخذ شده بود و مسکنی تحویل مردم نشد. در این زمینه نیز مقرر شد تا از طریق صندوق ملی مسکن که طبق قانون در اختیار وزارت راه و شهرسازی است منابع آن در حال تجهیز است عملیات تکمیل واحدها با اولویت نخست واحدهای مسکونی مهری که بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارند انجام شود.

وی تصریح کرد: از ماه آتی نیز فرآیند واگذاری واحدهای تکمیل شده مسکن مهر نیز به مردم آغاز می‌شود.

انتهای پیام/

 
منبع: تسنیم
شناسه خبر: 950319