cica
16 دی 1401 - 11:51

ادامه بارش برف در استان سمنان/ جاده‌ها لغزنده است

سمنان- ورود سامانه کم فشار بارشی به استان سمنان از روز گذشته بارش برف را به دنبال داشته است کارشناسان اما اعتقاد دارند که بارش‌ها امروز نیز در اقصی نقاط دیار قومس، تداوم خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، سامانه کم فشار بارشی روز گذشته وارد استان سمنان شده و تاکنون استقرار داشته است سامانه‌ای که چهره تمام شهرستان‌های استان را سپید کرده و تمام محورهای کوهستانی و مرتفع لغزنده هستند.

استقرار سامانه کم فشار بارشی از روز قبل به خصوص در شمالی استان سمنان بارش شدید برف را به همراه داشته و در سمنان بعد از ۱۰ سال برف بر زمین نشسته است. موضوعی که شادمانی مردم را نیز به دنبال داشت.

برای امروز جمعه در ارتفاعات و نواحی شمالی بارش باران و برف و مه آلودگی پیش بینی می‌شود همچنین هوا مه آلود و دید نیز به شدت کاهش یافته است. هواشناسی اعلام کرده که دمای هوا امروز نسبت به ۲۴ ساعت قبل بین دو تا چهار درجه سردتر نیز می‌شود.

ادامه بارش‌ها در ارتفاعات استان سمنان

برای سمنان آسمان نیمه ابری تا ابری و احتمال بارش پراکنده برای روز جمعه پیش بینی شده است در مرکز استان کم کم از میزان ابرها کاسته شده اما در ارتفاعات به خصوص آهوان کماکان امروز نیز بارش برف را شاهد خواهیم بود. بیشینه و کمینه دمای هوای سمنان هفت و یک درجه بالای صفر اعلام شده است.

دمای هوای شاهرود صفر درجه اعلام شده است آسمان شاهرود نیمه ابری تا ابری گاهی بارش باران یا برف اعلام شده و بیشینه و کمینه دمای هوا شش درجه بالای صفر و دو درجه زیر صفر اعلام می‌شود. برای فردا اما بیشینه و کمینه دمای هوا پنج درجه بالای صفر و چهار درجه زیر صفر کاهش خواهد یافت.

دامغان آسمان ابری دارد و دماسنج‌ها عدد یک را نشان می‌دهند آسمان مرکز دیار صد دروازه نیمه ابری تا ابری گاهی بارش باران یا برف اعلام شده است بیشینه و کمینه دمای هوا دامغان برای ۲۴ ساعت آتی هفت درجه بالای صفر و دو درجه زیر صفر اعلام می‌شود.

تداوم بارش در دامغان و شاهرود

برای شاهرود و دامغان تداوم بارش‌ها به خصوص در ارتفاعات و به صورت باران و برف برای امروز ادامه خواهد شد همچنین هواشناسی اعلام کرده که در میامی نیز بارش‌ها ادامه خواهد داشت. پیش بینی هواشناسی برای آسمان میامی نیمه ابری تا ابری گاهی بارش باران یا برف است

شهمیرزادی‌ها صبح سرد جمعه را با آسمان ابری آغاز کردند دمای هوا دو درجه زیر صفر است و تداوم بارش باران و برف و به خصوص در ارتفاعات و محورهای مرتفع از جمله پیش بینی‌های هواشناسی برای این شهر نمونه گردشگری و شهرستان مهدی شهر است. مه غلیظ همچنین کاهش سطح دید در مهدی شهر را به دنبال داشته است.

برای آسمان گرمسار ابری گاهی بارش باران یا برف و وزش باد پیش بینی شده است برف ارتفاعات این شهرستان را کاملاً سپید کرده تا مردم امیدوار به تغذیه منابع آبی باشند همچنین امروز محورهای مواصلاتی مه آلود است و از امروز از میزان ابرها کاسته خواهد شد.

جاده‌ها لغزنده است

طبق اعلام هواشناسی بارش‌ها به صورت برف در ارتفاعات همچنان ادامه دارد سرهنگ موسی بزرگی رئیس پلیس راه استان سمنان ضمن اشاره به لغزندگی محورهای کوهستانی و مرتفع استان به خبرنگار مهر، گفت: تردد در محورهای کوهستانی استان ملزم به زنجیر چرخ است.

بزرگی با بیان اینکه امروز جز رامیان از مسیر اولنگ شاهرود، مابقی راه‌های استان باز هستند اما لغزندگی و کاهش دید به دلیل مه غلیظ را در محورهای استان سمنان شاهد هستیم، بیان کرد: مأموران ناجا از تردد خودروها بدون زنجیر چرخ از مبداً مسیرهای کوهستانی، جلوگیری خواهد کرد.

وی با اشاره به تداوم بارش برف و باران و لغزندگی راه‌های استان سمنان در روز جمعه بیان کرد: رعایت فاصله طولی و سرعت مطمئن از جمله موضوعاتی است که رانندگان باید در تردد جاده‌ای استان سمنان آن را مد نظر داشته باشند.

برف بازی امروز ممنوع

پلیس راه همچنین از مردم خواسته تا در صورت عدم ضرورت در مسیرهای کوهستانی استان سمنان وارد نشوند چرا که مخاطرات به خصوص لغزندگی و کاهش دید، می‌تواند مشکلاتی را برای مردم پدید بیاورد. از سوی دیگر از مردم خواسته شده تا در صورت سفر ضروری و اجبار و الزام برای حضور در محورهای استان، همراه داشتن سوخت کافی، اطمینان از سلامت بخاری و موتور خودرو و… لحاظ شود.

همچنین مردم باید به این نکته توجه داشته باشند که واسطه ابری بودن هوا و تداوم بارش‌ها، امروز را برای حضور در طبیعت برای برف بازی به هیچ وجه مناسب نیست چرا که اولاً برای برف بازی نیاز به آفتاب است و ثانیاً راه‌ها وضعیت بسیار خطرناکی دارند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 958106