cica
13 مرداد 1401 - 13:18

«میراث فرهنگی» پاسخگوی دغدغه مردم و باغداران در باغستان سنتی قزوین باشد

نماینده قزوین، آبیک و البرز در مجلس گفت: بناهایی که قدمت آن ها زیر ۱۰۰ سال است جزو میراث فرهنگی محسوب نمی شوند و دخالت و تصرف میراث فرهنگی در این بناها مشکلات عدیده ای را به وجود آورده و باعث ناراحتی صاحبان املاک شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، لطف الله سیاهکلی پیش از ظهر امروز در نشست با مدیران دستگاه‌های اجرایی و تشکل های مردم نهاد که با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سالن شهید سلیمانی برگزار شد، اظهار کرد: امروزه اصلی ترین مشکل میراث فرهنگی عدم وجود دستورالعمل و مقررات گره گشا است.

ترینگشاوی افزود: چه مخالفان و چه موافقان، در حفظ باغستان سنتی اختلاف نظری ندارند و مشکل اصلی در روش اداره باغستان سنتی است و نمی توان با گذاشتن اسم میراث، باغستان سنتی را حفظ کرد.

نماینده قزوین، آبیک و البرز اظهار کرد: اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باید پاسخگوی نیاز مردم و باغداران در باغستان سنتی قزوین باشد.

سیاهکلی در رابطه با بافت فرسوده و تاریخی بناهای استان گفت: بناهایی که قدمت آن ها زیر ۱۰۰ سال است جزو میراث فرهنگی محسوب نمی شوند و دخالت و تصرف میراث فرهنگی در این بناها مشکلات عدیده ای را به وجود آورده و باعث ناراحتی صاحبان املاک شده است.

وی در رابطه با بافت تاریخی بازار بزرگ قزوین نیز اظهار کرد: دخالت های ناروای اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حفظ وضعیت نامطلوب موجود و عدم اجازه بازسازی و مرمت این بنای تاریخی مشکلات فراوانی اعم از آتش سوزی و... را به وجود آورده است.

نماینده قزوین، آبیک و البرز در پایان تاکید کرد: با توجه به شناختی که از آقای وزیر دارم به نقد وضعیت موجود پرداختم و امیدوارم با عزم جدی و راسخ در جهت حل این مشکلات گام های موثری بردارند.

با توجهعزمانتهای پیام/

انتهای

منبع: فارس
شناسه خبر: 532364