cica
30 شهریور 1401 - 18:14

احداث ۶۵ شهرک صنعتی غیردولتی در کشور

معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در نشست سراسری مدیران شهرک‌ها و نواحی صنعتی غیر دولتی از بهره برداری ۶۵ شهرک و ناحیه صنعتی غیردولتی در سراسر کشور خبر داد و گفت: در این میان ۱۶۸ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرج، فتحعلی محمدزاده، معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، در نشست سراسری مدیران شهرک‌های و نواحی صنعتی غیردولتی کشور که با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی کشور به میزبانی شهرک صنعتی غیردولتی بهارستان استان البرز برگزار شد، گفت: ۱۱۰ پروانه تاسیس برای شهرکها و نواحی صنعتی غیردولتی در کشور وجود دارد که از میان آنها ۶۵ شهرک و ناحیه صنعتی غیردولتی به بهره برداری رسیده است.

وی، همچنین اظهار کرد: ۲۲ هزار و ۲۱۰ هکتار اراضی در اختیار شهرک‌های و نواحی صنعتی غیردولتی است که فاز عملیاتی آن شامل ۱۰ هزار و ۹۵۱ هکتار و زمین صنعتی آن نیز شامل ۷ هزار و ۸۰۰ هکتار می‌شود.

معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران در خصوص قراردادهای منعقد شده در شهرک‌ها و نواحی صنعتی غیر دولتی نیز، بیان کرد: تاکنون ۹ هزار و ۹۱۲ فقره قرارداد در این شهرک‌ها و نواحی صنعتی منعقد شده است که ۴ هزار و ۳۷۱ هکتار زمین صنعتی در راستای این قراردادها واگذار شده است.

محمد زاده، ادامه داد: همچنین ۷۰۴۸ واحد تولیدی با اشتغال بیش از ۱۶۸ هزار نفر در شهرک‌های و نواحی صنعتی غیر دولتی سراسر کشور مورد بهره برداری قرار گرفته است.

وی، در خصوص زیرساختهای تامین شده در شهرک ها و نواحی صنعتی غیر دولتی نیز تصریح کرد: ۱۴ شهرک و ناحیه صنعتی غیردولتی دارای تصفیه خانه فاضلاب هستند، ۵۷ ایستگاه آتش نشانی با ۲۹ ماشین آتش نشانی نیز در این شهرک‌ها و نواحی صنعتی غیردولتی وجود دارد.

معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران در بخش دیگری از سخنان خود، در خصوص تامین آب در شهرک‌ها و نواحی صنعتی غیردولتی، گفت: تاکنون یک هزار و ۶۳۰ لیتر آب بر ثانیه برای این شهرک‌ها و نواحی صنعتی تامین شده است، اما ۲ هزار و ۲۷۹ لیتر آب بر ثانیه مورد نیاز است.

محمد زاده در خصوص تامین برق نیز اضافه کرد: تاکنون یک هزار و ۵۷۸ مگاوات برق در شهرکها و نواحی صنعتی غیردولتی تأمین شده است که یک هزار و ۷۰۴ مگاوات برق مورد نیاز می باشد.

نشست سراسری مدیران شهرک ها و نواحی صنعتی غیردولتی به میزبانی شهرک صنعتی غیردولتی بهارستان استان البرز روز چهارشنبه برگزار شد.

در این نشست در خصوص آخرین وضعیت شهرکها و نواحی صنعتی غیر دولتی، بررسی کلیات و مسائل حاکم بر آنها بحث و تبادل نظر شد و راهکارهای رفع برخی موانع ارائه گردید.

همچنین برخی از مدیران شهرکها و نواحی صنعتی غیردولتی به بیان مهم‌ترین چالش‌ها، تجربیات، نقطه نظرات و پیشنهادات خود برای توسعه شهرک ها و نواحی صنعتی غیردولتی پرداختند.

گفتنی است که دستورالعمل صدور، تمدید و ابطال پروانه تاسیس و بهره برداری از شهرک ها و نواحی صنعتی غیردولتی، شیوه نامه نحوه نظارت بر آنها، ضوابط و مقررات ساخت و ساز در واحدهای صنعتی و نحوه واگذاری زمین و انعقاد قرارداد در هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران مصوب شده است.

گفتنی است؛ سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن ۵۰۹ شهرک و ۳۳۸ ناحیه صنعتی و ۵ منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌ برداری، ۸۴ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، ۶ شهرک فناوری، ۴۰ مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ۲ مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، ۹۹ هزار و ۱۴۳ قرارداد منعقده و بهره ‌برداری از ۴۹ هزار و ۵۲۹ واحد صنعتی و سه هزار و ۲۴۵ واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم ۹۸۷ هزار و ۷۵ نفر را در سراسر کشور فراهم نموده است.

انتهای پیام/ج

منبع: فارس
شناسه خبر: 750729