cica
04 مرداد 1401 - 11:51

حماسه عاشورا مدرسه کامل حماسه ایمانی است

آیت الله سید محمدتقی مدرسی گفت: حماسه عاشورا با تمامی قهرمانان و گروه های سِنی آن، حماسه بخشش و مدرسه کامل حماسه ایمانی است که قهرمانان هر آنچه که داشتند در راه خداوند تقدیم کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید محمد تقی مدرسی از مراجع معظم تقلید شیعیان در عراق در آستانه ماه محرم طی سخنانی که در جمع خطبا و مبلغان ایراد کرد، خواستار سرمایه گذاری موسم عزای آل محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) برای اصلاح و وحدت شد.

خبرنگار مهرصلیآلهسلموی تأکید کرد: این مناسبت یکی از بزرگترین مناسبت در تاریخ امت اسلامی و نقطه عطف بزرگی به شمار می‌رود و باید از طریق عبرت گیری، پندآموزی، درس گیری و تعامل روحی و جسمی با آن، آینده امت را ترسیم کنیم.

گیریگیریآیت الله مدرسی ادامه داد: امت اسلامی، امتی است که خداوند سبحان برگزیده تا وارث زمین باشد و در مورد آن فرموده «کُنْتُمْ خَیْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ». پیشگامان این امت باید مناسبت عاشورا را به عنوان نقطه آغازی برای اصلاح در نظر بگیرند و مسئله اصلاح را از درس و عبرت گیری از این مناسبت و تلاش برای اینکه انسان حسینی منبع اصلاح برای تمامی جهان باشد، در پیش گیرند.

کُنْتُمْخَیْرَأُمَّةٍأُخْرِجَتْلِلنَّاسِگیریاین عالم عراقی، مبلغان و خطبا را به تشویق مردم به آراسته شدن به روحیه جانفشانی و بخشش دعوت کرد و افزود: حماسه عاشورا با تمامی قهرمانان و گروه‌های سِنی آن، حماسه بخشش و مدرسه کامل حماسه ایمانی است. در این حماسه، قهرمانان هر آنچه که داشتند در راه خداوند تقدیم کردند و مصداق آیه (إنَّ ٱللَّهَ ٱشْتَرَیٰ مِنَ ٱلْمُؤْمِنِینَ أَنفُسَهُمْ وَأَمْوَٰلَهُم بِأَنَّ لَهُمُ ٱلْجَنَّةَ ۚ یُقَٰتِلُونَ فِی سَبِیلِ ٱللَّهِ فَیَقْتُلُونَ وَیُقْتَلُونَ) بودند و این عین جانفشانی است.

إنَّٱللَّهَٱشْتَرَیٰٱلْمُؤْمِنِینَأَنفُسَهُمْوَأَمْوَٰلَهُمبِأَنَّلَهُمُٱلْجَنَّةَیُقَٰتِلُونَفِیٱللَّهِفَیَقْتُلُونَوَیُقْتَلُونَآیت الله مدرسی بر پایبندی به اخلاق نیکو و والا تأکید کرد و اخلاق را رکن اساسی در دین اسلام برشمرد و بیان داشت: ما باید به جهانیان بیان کنیم که یک فرد مسلمان به ویژه مؤمن حسینی، تا چه اندازه به اخلاق نیکو، آراسته است.

وی در ادامه گفت: انسان حسینی سیراب از روحیه عاشورا، باید اندیشه خود را در راه خدمت به دیگران و یاری آنها به کار گیرد و یک لحظه هم به فکر سلب حقوق آنها نباشد؛ چراکه این پیام امام حسین (علیه السلام) است هنگامی که فرمودند: (إنی لم أَخْرُج أشراً ولا بَطِراً وإنَما خَرَجْتُ لطَلَب الإصْلاح فی أُمَة جَدی، أُریدُ أنْ آَمُرَ بالمَعروفِ و أنهی عَنِ المنکَرِ وَ اَسیرُ بِسیرَةِ جَدّی و أبی). «من برای جاه طلبی و کام جویی و آشوبگری و ستمگری قیام نکردم، بلکه برای اصلاح در کار امت جدم قیام کردم می‌خواهم امر به معروف و نهی از منکر و به شیوه جد و پدرم حرکت کنم».

أَخْرُجأشراًولابَطِراًوإنَماخَرَجْتُلطَلَبالإصْلاحفیأُمَةأُریدُأنْآَمُرَبالمَعروفِأنهیعَنِالمنکَرِبِسیرَةِأبیجوییجدمآیت الله مدرسی در بخش دیگر سخنان خود به تمرکز بر مفهوم وحدت (وحدت صف و کلمه) و دوری از امور تفرقه انگیز میان فرزندان امت واحده، دعوت کرد و افزود: دشمنان امت اسلامی در کمین ما هستند و برای تفرقه و چند دستگی ما تلاش می‌کنند تا بر ما مسلط شده و ثروت‌های ما را به غارت ببرند.

انگیزاین عالم شیعه ادامه داد: باید از منبر حضرت اباعبد الله الحسین (ع) برای تمرکز بر مفهوم وحدت استفاده شود؛ به ویژه که ما تمامی الزامات وحدت از جمله اندیشه مشترک و هدف واحد را دارا هستیم.

اباعبدوی تصریح کرد: مناسبت‌ها مانند راهپیمایی عاشورایی و اربعینی، هر ساله میلیون‌ها بشر را بیدار کرده و به آن روح ملائکی می دمد، نه اینکه گرایش‌های سیاسی یا نژادی یا عشایری آن را از هم جدا کند.

میدمدآیت الله مدرسی با بیان اینکه امروز نیازمند وحدتی هستیم که خداوند متعال و نبی اکرم (ص) و اهل بیت (علیهم السلام) به آن دعوت کرده اند، گفت: خطیب حسینی باید به وحدت تشویق کند؛ چراکه وحدت مایه عصمت امت و راه قدرت یابی و موفقیت آن بر دشمنان به شمار می‌رود و خداوند متعال در همین راستا در قرآن کریم می‌فرماید: (وَٱعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ ٱللَّهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُواْ) (همگی به ریسمان الهی چنگ بزنید و تفرقه نکنید). چه رسیمانی بهتر از ولایت حضرت امیرالمومنین علی (علیه السلام) و اهل بیت (ع) است.

اندیابیٱللَّهِوَلَاتَفَرَّقُواْرسیمانیوی از سخنرانان و خطبای حسینی را به توجه به نیاز جامعه از جمله موعظه و ارشاد دعوت کرد و بیان داشت: بیان سیره و مصائب در هر سخنرانی ضرورت دارد، امّا توجه به امور مردم و ارائه توصیه‌ها و نصیحت‌هایی متناسب با نیازهای آنها، ضروری است.

این عالم شیعه در پایان خطبا را به تشویق مردم به دوری از امور منفی مثل غیبت، سخن چینی، رشوه، فساد و اموری که منجر به نابودی جامعه و دوری از ارزش‌های عاشورا می‌شود دعوت کرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 467331