cica
15 شهریور 1401 - 16:22

کمتر از ۲۰ درصد پزشکان عمومی در مشهد مطب دارند

مشهد- ایرنا- رییس سازمان نظام پزشکی مشهد گفت: در شرایط کنونی از پنج هزار پزشک عمومی در مشهد، کمتر از ۲۰ درصد از آنها مطب دایر کرده‌اند.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی سازمان نظام پزشکی مشهد، دکتر علیرضا صداقت افزود: این در حالی است که ۲ هزار و ۵۰۰ پزشک عمومی در مشهد پروانه مطب دریافت کرده‌اند، ولی به دلیل شرایط اقتصادی  فقط ۹۰۰ نفر از آنها توانستند با دایر کردن مطب فعالیت کنند.

وی با بیان اینکه مطب‌داری اکنون صرفه اقتصادی ندارد، بیان کرد:  پزشکان عمومی ما با توجه به هزینه های مطب‌داری، عطای کار کردن را به لقای آن بخشیده اند و  بخش دولتی هم وضعیت بهتری ندارد و بسیاری از متخصصان ما هم وضعیت مشابه پزشکان عمومی دارند.

رییس سازمان نظام پزشکی مشهد با بیان این که متاسفانه ملاک قضاوت مردم راجع به پزشکان مشاهدات عینی از چند مطب شلوغ است، ادامه داد: این در حالی است که تعداد پزشکانی که در مشهد مطب های شلوغ و درآمد قابل قبول دارند، به ۱۰۰ نفر هم نمی رسد که در تمام مشاغل و رشته های دیگر کاری نیز شرایط به همین منوال است.

وی سطوح درآمدی پزشکان را متفاوت و مختلف خواند و ادامه داد: جامعه پزشکی یک جامعه همگن نیست و واقعا پزشکان درآمد افسانه ای ندارند. اگر پزشکان ما در داخل کشور درآمدهای افسانه ای داشتند، پس چرا شاهد این همه رشد مهاجرت در جامعه پزشکی هستیم؟!

دکتر صداقت با بیان اینکه نحوه محاسبه و پرداخت کارانه مبتنی بر عملکرد پزشکان در مراکز دولتی در چند سال گذشته بر مبنای کسورات پلکانی در قالب طرح قاصدک انجام می‌شود، ادامه داد: بر این مبنا، مبالغ دریافتی پزشکان بسیار کمتر از میزان کارکردشان پرداخت می‌شود که این امر مشکلات فراوانی را برای پزشکان به ویژه در شهرستانهای محروم ایجاد کرده، به طوریکه به دلایل معیشتی ماندگاری پزشکان در مراکز دولتی و شهرستانهای کوچک را نیز به مخاطره انداخته است.

رییس سازمان نظام پزشکی مشهد عنوان کرد: در قالب طرح قاصدک و اعمال مالیات ۳۵ درصدی (در مورد پزشکان تمام وقت) و همچنین اعمال کسورات بسیار قابل توجه بیمه های پایه، هم اکنون کارانه های پزشکان تمام وقت و پاره وقت، چه هیات علمی و چه درمانی و قرار دادی با محاسبات فوق در اکثر موارد حتی به یک چهارم میزان سقف پرداختی موجود نیز نمی‌رسد که اسناد محاسبات و مبالغ پرداختی به پزشکان موجود و قابل استناد است، درحالیکه با مصوبه جدید کارانه پرداختی به یک ششم سقف هم نخواهد رسید. دکتر صداقت با انتقاد از جو رسانه ای ایجاد شده بر علیه پزشکان بیان کرد: در موسم تعیین تعرفه، با وجود اینکه پزشکان هیچ نقشی در تعیین بهای خدماتش ندارند به زیاده خواهی متهم می‌شوند و در هنگامه مالیات به رغم اینکه از خوش حساب ترین اقشار صنفی جامعه هستند، به فرار مالیاتی متهم می‌شوند و اکنون نیز به حقوق نجومی متهم می شوند. وی با بیان اینکه گویا فداکاریهای پزشکان و کادر درمان در مهار پاندمی کرونا خیلی زود فراموش شده است، گفت: آنجا که باید جان خود و عزیزانمان را برای درمان هموطنانمان به مخاطره می انداختیم، بی هیچ منتی پای کار بودیم و هستیم اما این برخوردها، به دور از انصاف  است.

سازمان نظام پزشکی مشهد اکنون دارای ۱۸ هزار عضو از میان پزشکان، دندانپزشکان، داروسازان، ماماها، آزمایشگاههای تشخیص طبی و کارشناسان پروانه دار است که امور صنفی خود را از طریق این سازمان مردم نهاد پیگیری می‌کنند.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 717361